Yhteystiedot

Kansanedustaja
Anne Kalmari
050 512 2084
">

Avustaja
Kalle Murto
050 466 7697
">

Anne Kalmari Facebookissa Anne Kalmari Twitterissä
Tilaa Anne Kalmarin blogi RSS-syötteenä Anne Kalmari LinkedInissä

Curriculum Vitae

Työkokemus

  • Kansanedustaja 2007-
  • Yrittäjä, Maidontuottajana vuodesta 1991 vuoteen 2014, 2014 lähtien kotitilalla pääasiassa ylämaan nautakarjaa
  • Opettaja, sijaisuuksia Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Pohjoisen Keski-Suomen oppimiskeskus, Kivijärven kunta, Saarijärven kaupunki
  • Freelancer-kolumnisti: Keskisuomalainen, Maaseudun Tulevaisuus, Leipä Leveämmäksi
  • Maaseutuelinkeinoviranomainen, sijaisuus Kivijärven kunta
  • Äiti ja sijaisäiti, tärkein työsarkani vuodesta 1994 lähtien. Kasvatustehtävä on jo voiton puolella.

Luottamustoimia eduskuntatyössä

  • Maa- ja metsätalousvaliokunta, jäsen 3.5.2007-, puheenjohtaja 9.5.2017 –
  • Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 –
  • Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 11.09.2015 –
  • Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.06.2015 –
  • Keskustan eduskuntaryhmä, 2007-
  • Keskustan eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja 20.5.2011-21.04.2015.
  • Suuri valiokunta,varajäsen 03.04.2007-02.05.2007, jäsen 09.06.2015 – 04.10.2016
  • Sivistysvaliokunta, varajäsen 30.6.2011-21.04.2015
  • Talousvaliokunta 3.4.2007-2.5.2007, 2.10.2007-17.2.2009, 22.9.2009-19.4.2011
  • Ympäristövaliokunta, varajäsen 3.5.2007–19.4.2011
  • Hallintovaliokunta, varajäsen 3.5.2007-5.3.2009, 6.3.2009-18.9.2009

Luottamustoimia muualla

  • Neste Oyj:n sidosryhmien neuvottelukunta, puheenjohtaja, 1.5.2015-
  • Maaseutupolitiikan yhteistyöjärjestön (YTR)  alaisen Harvaan asutun maaseudun verkoston asiantuntijaryhmän jäsen 23.10.2015-
  • Kotitalouden tukirengas, puheenjohtaja 1.5.2015-
  • Keski-Suomen Ravirata Killeri Oy hallituksen jäsen 24.4.2013-30.4.2015
  • Ruokaryhmä, puheenjohtaja 1.12.2011-
  • Eduskunnan lähiruokakerho, puheenjohtaja 1.6.2011-
  • Eduskunnan vapaaehtoistyön tukiryhmä, jäsen 2012-, puheenjohtaja 15.10.2015-
  • Pohjoisen Keski-Suomen ympäristötlautakunta jäsen 28.1.2013-31.5.2017
  • 4H-liiton valtuuskunta 2010-
  • Eduskunnan lähiruokakerho, puheenjohtaja 1.1.2010-
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutetut 30.6.2011- 1.5.2015
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta, 10.6.2011-29.6.2011
  • Valtion vakuusrahaston valtuusto 3.5.2007-29.6.2011
  • Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto 3.5.2007–29.6.2011
  • MTK:n valtuuskunta, 1999 – 2007
  • CEJA:n, Euroopan nuorten viljelijöiden kokousedustajana eri puolilla Eurooppaa 1995
  • MTK:n Nuorten valiokunta, 1994 -95, puheenjohtajana 1995
  • Pellervoseura, tilintarkastaja 2001-2003
  • Maatalouseläkelaitos, lomitusasianneuvottelukunta 2002-2007
  • Saaristoasioiden neuvottelukunta (varajäsen 2003-2007)
  • Keski-Suomen Maitokunta, edustajisto 1998-2007
  • Keskustanaiset, Keski-Suomen piiri johtokunta 2002–2010
  • Keski- Suomen OP hallintoneuvoston jäsen 2004-2.12.2012
  • Keski-Suomen OP liitto, johtokunnan jäsen 2004-2.12.2012
  • Lähivakuutus, hallintoneuvoston jäsen 2005-2008
  • Keski-Suomen liitto, maakuntavaltuuston jäsen 2005-2010
  • Kivijärven kunnanvaltuusto, puheenjohtaja 2005-, jäsen 1996–
  • Kunnanhallituksen varajäsen, tarkastuskunnan jäsen, teknisen lautakunnan jäsen, maaseututoimikunnan jäsen
  • Keski- Suomen OP, Kivijärven konttori Hallintokunnan, pj v.2003, jäsen v.2000-
  • MTY: puheenjohtaja v 2003-2004, johtokunnan jäsen 2005-2015
  • Kalatalouden keskusliitto, varapj. 2008-2015
  • Karstulan evankelinen opisto, johtokunta 2010-2015

Koulutus

  • Maatalous- ja metsätieteiden maisteri, agronomi, Helsingin yliopisto 1987-1991
  • Maatilaharjoittelu Ranskassa, tutkielma Englannissa
  • Ylioppilas, Saarijärven lukio

Anne_Kalmari_netti

Tapahtumat

  • Ei tulevia tapahtumia.

KYSELY

Tällä hetkellä ei ole gallupia saatavilla.
Keskusta
Lasten ja nuorten valtuutettu