CV
Kansanedustajana jo vuodeta 2007 alkaen

ANSIOLUETTELO

Koulutus

Maatalous- ja metsätieteiden maisteri (MMM), agronomi  Helsingin yliopisto 1987-1991 

  • Maatilaharjoittelu Ranskassa, tutkielma Englannissa

Ylioppilas, Saarijärven lukio

Luottamustoimia eduskunnassa, valiokunnat ja muut toimikunnat:


Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

  • Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 03.05.2007-, (Puheenjohtaja) 09.05.2017- 
  • Puhemiesneuvosto (jäsen) 09.05.2017-
  • Suuri valiokunta (varajäsen) 13.09.2017-16.04.2019 (jäsen) 02.05.2019- 
  • Euroopan Neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 05.05.2015- , Sosiaali- terveys ja kestävän kehityksen komitea (jäsen) 1.6.2015- (varapuheenjohtaja) 01.06.2017- 
  • Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 09.05.2017- 

Tärkeimmät muut toimielimet

  • Harvaan asutun maaseudun parlamentaarisen työryhmän pj. 2016-
  • Nesteen neuvottelukunnan pj. 2015-2019
  • Eduskunnan ruokaryhmän pj. 2012 -
  • Vapaaehtoistyön tukiryhmän pj. 2015-

Päättyneet toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

  • Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 03.04.2007-02.05.2007
  • Talousvaliokunta (jäsen) 03.04.2007-19.04.2011, (varajäsen) 07.09.2011-21.04.2015
  • Hallintovaliokunta (varajäsen) 03.05.2007-05.03.2009, (jäsen) 06.03.2009-18.09.2009
  • Ympäristövaliokunta (varajäsen) 03.05.2007-19.04.2011
  • Lakivaliokunta (jäsen) 03.05.2011-29.06.2011
  • Sivistysvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 03.05.2011-29.06.2011, (varajäsen) 30.06.2011-21.04.2015
  • Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015-28.02.2018
  • Työ- ja elinkeinojaosto (lisäjäsen) 11.09.2015-02.03.2017
  • Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 11.09.2015-28.02.2018
  • Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 03.05.2007-29.06.2011

Päättyneet tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Keskustan eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 20.05.2011-01.06.2015
  • Keskustan eduskuntaryhmä, työvaliokunta (jäsen) 07.02.2008-03.02.2010


Ja jo ennen Eduskuntauraa

  • MTK:n valtuuskunta, 1999 alkaen
  • CEJA:n, Euroopan nuorten viljelijöiden kokousedustajana eri puolilla Eurooppaa.
  • MTK:n Nuorten valiokunta,1994 -95, puheenjohtajana 1995
  • Pellervoseura, tilintarkastaja 2001-2003
  • Maatalouseläkelaitos, lomitusasianneuvottelukunta 2002 -
  • Saaristoasioiden neuvottelukunta
  • Keski-Suomen Maitokunta, edustajisto vuodesta 1998 -
  • Keskustanaiset, Keski-Suomen piiri johtokunta 2002 - 2011
  • Keski- Suomen OP hallintoneuvoston jäsen 2004-2007
  • Keski-Suomen OP liitto, johtokunnan jäsen 2004-2007
  • Lähivakuutus, hallintoneuvoston jäsen 2005-2007
  • Keski-Suomen liitto, maakuntavaltuuston jäsen 2005-2007

Kunnallisia luottamustehtäviä:

  • Kivijärven kunnanvaltuusto: jäsen 1996-  ja useita puheenjohtajuuksia ja tehtäviä eri  vuosina mm. kunnanhallituksessa, tarkastuskunnassa, teknisessä lautakunnassa ja maaseututoimikunnassa.

Työkokemus

Kansanedustaja, vuodesta 2007 alkaen, neljäs kausi alkoi 2019

Yrittäjä, Maa-ja metsätalousyrittäjä. Maidontuottajana 1991-2015, lihantuottaja vuodesta 2015. Viljelypinta-ala on noussut 18:sta 68 hehtaariin, 

Opettaja, sijaisuuksia Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Pohjoisen Keski-Suomen oppimiskeskus, Kivijärven kunta, Saarijärven kaupunki, Perhon maaseutuinstituutti

Freelancer-kolumnisti: Keskisuomalainen, Maaseudun Tulevaisuus, Leipä Leveämmäksi

Maaseutuelinkeinoviranomainen, sijaisuus Kivijärven kunta

Äiti, tärkein työsarkani vuodesta 1994 lähtien. Kasvatustehtävä on jo voiton puolella.